Słuchaj Radia Kaszebe

  Opublikowano 13 grudnia, 2018 | przez Adóm Hébel

  Kaszëba z Hollywood włącził sã w fejrowanié Rokù Emigracje

  Kaszëbskô Jednota ten rok spãdzëła pòd zéwiszczã Emigracje i przëbôcziwaniô historiów òsadników rozsónëch pò całim swiece. Dzysô pòkôzôł sã film z ùdzélã Jeffreya Pranga, asesora grafstwa Los Angeles, na chtërnym òdpòwiôdô historiã swòji familie i jegò szëkbë za kaszëbsczima kòrzeniama.

  Jak gôdô – dosc mało ùdało sã doznac òd kréwnëch. Jeffrey Prang równak prażił wiedzec wicy. Temù téż łońsczégò rokù òdwiedzył Pùck i Gdiniã, gardë, skądka sztamùją jegò przódkòwie. We filmikù czëjemë ò jegò rëchlészim szëkanim za familijną historią, jaczé zaprowadzëło gò nawetka do mòrmònów. Dowiadiwómë sã téż ò jegò rządowi fąkcje w gardze Los Angeles, dze nagranié je realizowóné. Kaszëbskô Jednota rëchli òpùblikòwa nagranié Wiktora, téż z Kalifòrnie, jaczi sztamùje z Bëtowa, a ùdało mù sã zrealizowac snienié ò robòce w Google. Filmë są do òbezdrzeniô na karnôlu Youtube Kaszëbsczi Jednotë i na Facebookòwim profilu òrganizacje. Rok Emigracje béł ògłoszony na wdôr pierszégò òsedleniô sã naszińców w Kanadze w 1858 rokù.

  Klëka Radia Kaszëbë, 13.12.2018

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑