Słuchaj Radia Kaszebe
  Świat

  Opublikowano 26 września, 2017 | przez Radio Kaszëbë

  Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Języków

  Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Języków. To święto, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych.

  – Dzieci szybko się uczą, jeśli nie są do tego zmuszane – mówi dyrektor Naji Szkòłë, Karol Rhode.

  Wydarzenia organizowane 26 września mają też uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie. Na naszym kontynencie funkcjonuje 225 rodzimych języków. Jak się ich nauczyć? Podpowiada Michał Hamond z Gdyni, który opatentował swoją autorską metodą nauki języków obcych. W ostatnich latach coraz więcej placówek szkolnych opiera swoje działania na profilu językowym. Tak jest w przypadku nowej placówki „Naja szkòła” w Wejherowie, gdzie dzieci bawią się i uczą w języku angielskim, polskim i kaszubskim. Większość Kaszubów jest dwujęzyczna, tak jak co najmniej połowa światowej populacji ludzi. Wielojęzyczność niesie liczne korzyści: ułatwia uczenie się kolejnych języków, wpływa pozytywnie na proces myślenia i sprzyja kontaktom z innymi ludźmi oraz kulturami.

  Klëka Radia Kaszëbë, 26.09.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Z nami wiesz, co słychać! Na Nordzie i południu Kaszub. Podziel się ze słuchaczami, co słychać u Ciebie. Prześlij wiadomość, zdjęcie lub film - redakcja@radiokaszebe.pl  Back to Top ↑