Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszubskie zwierzęta

  Opublikowano 22 października, 2018 | przez Radio Kaszëbë

  „Kaszubskie zwierzęta – poznajmy i chrońmy nasze bogactwo” – cz. VII

  Dzysdniowô aùdicjô je namienionô pòmòrsczim płazóm. Ni mómë w najim regionie wiele jich gatënków, bò naje wiodro nie je za baro żëczné dlô tëch zwierzãtów. Òkróm szarëch kątorów i trôwny żabë mómë téż czile jinëch gatënków bezògònowëch płazów.

  Je téż paskówka, ôrt kątora, jakô w Pòlsce jidze nalezc mało gdze, a na Kaszëbach mómë ji dosc tëli. Równak i kòl naju je òna w corôz wikszi zagróżbie. Kazmiérz Rolbiecczi mô w swòjich zbiérach òdjimków płazów. Òstrzégô równak, że òbczas fòtografòwaniô wiedno wôrt òpasowac. A na zakùńczenié jesz ò jednym gatënkù bezògònowëch płazów, jaczi – jistno jak kątór paskówka – bëlno sã czëje w piôskù.

  Kùńczimë aùdicjã ò bezògònowëch płazach na Kaszëbach. W pòstãpny przëzdrzimë sã përznã tim ògònowim i pòmëslimë nad tim, do czegò płazë są brëkòwné rodze i gòspòdarce człowieka.

  Do ùczëcô.

  Kampania informacyjno-promocyjna „Kaszubskie zwierzęta – poznajmy i chrońmy nasze bogactwo. Projekt dofinansowany przez WFOŚiGW. Koszt kwalifikowany zadania  13 500,00 zł; kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku  10 000,00 zł.

  Foto: pixabay.com

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Z nami wiesz, co słychać! Na Nordzie i południu Kaszub. Podziel się ze słuchaczami, co słychać u Ciebie. Prześlij wiadomość, zdjęcie lub film - redakcja@radiokaszebe.pl  Back to Top ↑